Ne istiyoruz?

"Kâr için Değil, Yaşam için Su" Paneli

14
Mar 2012

Dünya Su Forumu'nun altıncısı Fransa'nın Marsilya kentinde yapılıyor. Dünya Su Forumu'na karşı örgütlenen Alternatif Su Forumu da aynı tarihlerde yine Marsilya'da gerçekleşiyor. Bugün "Dünya nehirler günü" nedeniyle Marsilya'da ilk gösteriler yapıldı. Küresel Eylem Grubu'nun da katılımcısı olduğu

, Su Hakkı Kampanyası'ndan aktivistler Alternatif Forum'da "Su Mücadeleleri" ile " Barajlara Karşı Yerel Mücadeleler" oturumlarında konuşmacı olarak yer alıyorlar. 17 Mart, Cumrtesi günü Alternatif Su Forumu'nda yer alan aktivistlerin ve yerel yönetimlerden konuklarında katılımıyla, İstanbul'da " Kâr için değil, Yaşam için Su" Paneli yapılacak. Panelin proramına www.suhakki.org sitesinden de ulaşabilirsiniz.

 

 

“Kâr İçin Değil, Yaşam İçin Su” PANELİ

17 Mart 2012, İstanbul

Dünya Su Forumu, düzenlenmeye başlandığı tarihten itibaren uluslararası su şirketlerinin, hükümetlerin ve finans kuruluşlarının yönlendirmesi altında suyun ticari bir meta haline getirilmesine ve bu politikaların tüm dünyada yaygınlaşmasına zemin sağlayan bir etkinlik oldu.

İlk kez düzenlendiği 1997 yılından bugüne, Dünya Su Forumu suyu bir insan hakkı olarak kabul etmeyi reddetti. En son 2009 yılında İstanbul’da yapılan 5. Dünya Su Forumu Bakanlar Bildirgesi’nde de su hakkının tanınması, kabul edilen maddeler arasında yer almıyordu.

Dünya Su Forumu, düzenlendiği her ülkede büyük protestolarla karşılaştı. Su adaleti hareketleri, uluslararası nehirler ağı, insan hakları savunucuları, yerel halklar, sendikalar, yerel, bölgesel ve uluslararası ağlarda örgütlenen aktivisitler; resmi foruma karşı kitlesel gösterilerin yanı sıra alternatif  forumların örgütlenmesini gerçekleştirdiler.

Dünya Su Forumu’nun altıncısı 12-17 Mart 2012′de bu kez Marsilya’da gerçekleştiriliyor. Aynı tarihlerde Alternatif Su Forumu da Marsilya’da yapılacak. “Kâr İçin Değil, Yaşam İçin Su” başlığı ile örgütlenen Alternatif Su Forumu’nda “kadın ve su, su ve tarım, su hakkı, iklim değişikliği ve su, su ve sağlık, kamusal su yönetimi, neoliberal politikalara karşı direniş, suyun paylaşımı ve çatışmalar, barajlar” başlıklarında toplantılar düzenlenecek. Su krizini çözme adına; suyu ihtiyaç olarak tanımlayan, su tasarrufunu suyu fiyatlandırma yöntemiyle çözeceğini savunan Dünya Su Forumu’na karşı somut alternatifler ele alınacak.

Su Hakkı Kampanyası, Alternatif Su Forumu’nun katılımcıları arasında yer alıyor. Kampanyamız adına Dr. Akgün İlhan ve Serhat Resul, alternatif forumda konuşmacı olarak yer alacaklar. 17 Mart tarihinde İstanbul’da düzenleyeceğimiz “Kâr İçin Değil, Yaşam İçin Su” adlı etkinlikte, hem Alternatif Dünya Su Forumu’nu ve suyun özelleştirilmesine karşı uluslararası direnişi değerlendireceğiz, hem de Türkiye’de alternatif katılımcı su yönetimi modellerini tartışacağız.

Suyun bir insan hakkı olduğunu düşünen ve suyun özelleştirilmesine karşı mücadele eden herkesi etkinliğimize bekliyoruz.

Su Hakkı Kampanyası

 

“Kâr İçin Değil, Yaşam İçin Su" Paneli

14.00-15.30 I.Oturum: "6.Dünya Su Forumu’nun Ardından- Suyun Uluslararası Çapta Özelleştirilmesi ve Karşı Mücadeleler”

Konuşmacılar:

Dr. Akgün İlhan (Barcelona Otonom Unv. ICTA)

Serhat Resul (Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi)

Dicle Tuğba Kılıç (Doğa Derneği)

Moderatör: Erkin Erdoğan (Su Hakkı Kampanyası)

15.30-15.45 Ara

15.45-17.15 II. Oturum: "Yerel Yönetimlerde Katılımcı Su Politikaları"

Konuşmacılar:

Osman Özgüven (Dikili Belediye Başkanı)

Abdullah Demirbaş (Sur Belediye Başkanı)

Erdal Balsak (Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği)

Av. Arif Ali Cangı (İzmir EDP İl Başkanı)

Moderatör: Nuran Yüce (Su Hakkı Kampanyası)

Tarih 17 Mart 2012, Cumartesi

Saat 14.00 – 17.15

Yer Taxim Hill Otel-Sıraselviler Cad.No:5, Taksim/İSTANBUL

Programa www.suhakki.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

İrtibat: Tel: +90 212 292 34 39 E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.