Etkinlikler

"Nükleersiz bir dünya mümkün" TOPLANTISI

27
Mar 2012

Merkezi Japonya’da bulunan uluslararası bir sivil toplum girişimi olan BARIŞ GEMİSİ, nükleersiz bir dünya için 5. Yolculuğuna çıktı. 20 ülkede 21 limanı ziyaret edecek olan geminin duraklarından biri de İstanbul olacak.

 

29 Mart 2012, Perşembe günü İstanbul’a gelecek olan gemide, 1945 yılında Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasından sağ kurtulanlar (Hibakusha) bulunuyor. Yolculuğa katılanlar aynı zamanda Fukuşima nükleer felaketinin ardından Japonya’da yaşananları da tüm dünyaya anlatmayı amaçlıyor. BARIŞ GEMİSİ, böylece nükleer karşıtlarının her zaman vurguladığı, nükleer enerji ve nükleer silah arasındaki yakın ilişkiye dikkat çekmeyi ve nükleerden arındırılmış bir dünya hedefini gündeme getirmeyi amaçlıyor.

Yıllardır insanlara nükleer silahların var olsalar bile asla kullanılmayacakları ve nükleer enerjinin güvenli olduğu masalı anlatılıyor. Fakat, nükleer silahlar var olmaya devam ettikleri sürece kullanılma olasılıkları vardır ve nükleer santraller var olmaya devam ettikleri sürece her zaman kaza olma olasılığı vardır. Hiroşima, Nagazaki ve Fukuşima’nın bir daha yaşanmamasının tek yolu nükleer silahların tamamen, hiçbir ülke için ayırım gözetmeksizin yasaklanması ve yok edilmesi ve nükleer enerjiden ve nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya oluşturulmasıdır.

29 Mart Perşembe günü aynı zamanda Akkuyu’da yapılmak istenen nükleer santral ile ilgili, santralin yapımını üstlenen Akkuyu NGS Elektirk Üretim A.Ş tarafından “ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak. Türkiye’nin birçok yerinden nükleer karşıtı aktivistler 29 Mart’ta “Akkuyu Fukuşima olmasın”, “Nükleer İstemiyoruz”  demek için Akkuyu’da olacaklar.

Hiroşima ve Nagazaki’deki atom bombası saldırısından sağ kurtulanların seslerine kulak vermek, Akkuyu’da devam eden mücadeleye destek vermek için 29 Mart “Nükleersiz bir dünya mümkün” toplantısında buluşalım.

 

 

NÜKLEERSİZ BİR DÜNYA MÜMKÜN!

 

AÇILIŞ KONUŞMASI:

Şevval Sam

 

KONUŞMACILAR:

Moderatör: Erol Kızılelma

Akira Kawasaki (Barış Gemisi Koordinatörü)

Lee Jongkeun (Hiroşima’dan katılımcı)

Ufuk Uras

Şenol Karakaş

TARİH: 29 Mart Perşembe

SAAT: 11.00

YER: Taksim Hill Oteli

Destekleyenler:

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Küresel Eylem Grubu, Greenpeace, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi

İletişim: (538) 263 45 35, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.