İklimi değil, sistemi değiştirmek için #oyumdemirtaşa

17
Tem 2014

İki gün önce Selahattin Demirtaş’ın “Yeni Yaşam Çağrısı” başlıklı tutum belgesinin basın toplantısı yapıldı.

Toplantı sırasında Demirtaş’a soru soranların arasında Açık Radyo’nun kurucularından ve KEG aktivisti Ömer Madra da vardı. Madra, 20-21 Eylül tarihinde tüm dünya liderlerinin davetli olduğu iklim zirvesinin öneminden bahsederken, “yeryüzünün gelmiş geçmiş en önemli sorunu olan iklim değişikliği belki de burada konuştuklarımızı anlamsız hale getirecek” diyerek Demirtaş’a, Cumhurbaşkanı seçimlerinden bir ay sonra gerçekleşecek Zirve’yi gündemlerine alıp almadıklarını sordu. Ömer Madra sorusuna henüz nokta koymamıştı ki Demirtaş “Evet, takvimime aldım. New York’taki toplantıya Türkiye’deki halkların Cumhurbaşkanı olarak gidebilirsem, bütün bu anlattıklarınızı orada en cesurca savunabilecek temsilci biz oluruz.” şeklinde cevap verdi.

İklim değişikliğinin durdurulması için radikal değişimlere ihtiyacımız olduğunu hep söyledik. İnsanın ve doğanın kârdan önce geldiğini kabul eden radikal bir değişime ihtiyacımız var ve bu değişimi sağlayacak gücün, tüm halkların kitlesel mücadelesi olduğunu da biliyoruz.

Küresel Eylem Grubu’nun yıllar önce kaleme aldığı manifestosunda “Sosyal eşitsizliklerin ve ekolojik yıkımın, doğanın ve insanın sömürüsünün, kadınlara ve farklı kimliklere yönelik ayrımcılığın, savaşların ve küresel ısınmanın aynı zincirin halkaları olduğunu kavramak, alternatifi olmadığına inandırılmaya çalıştığımız bu sistemi bizim, insanların, halkların gücünden başka hiçbir gücün değiştiremeyeceğini anlamak zorundayız” demiştik ve “Başka bir dünya sadece bizim ortak aklımız ve ortak eylemimizle mümkün” diye bağlamıştık.

Küresel Eylem Grubu, kurulduğu günden bugüne kadar siyasi seçimlerde hep “başka bir dünya mümkün” diyenlerin yanında yer aldı. Ancak açıkça adaylara ya da partilere hiç çağrı yapmadı. Bu kez, önümüzdeki Cumhurbaşkanı seçimleri için  biz de desteklediğimiz adayı açıklıyoruz. Adayımız, Selahattin Demirtaş.

20-21 Eylül tarihlerindeki iklim zirvesin için “Ben gidersem radikal katkım olacak” diyen Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Seçilmemesi durumunda ise değişimi başlatan adayımız Demirtaş’ın aynı tarihlerde İstanbul’da yapacağımız “İklimi değil, sistemi değiştir; Onlar bir avuç biz milyarlarız” zirvemizde bizimle birlikte olacağını biliyoruz. Çünkü Demirtaş bizden biri, bizimle mücadele eden biri.

“Karnımızı doyuran toprak, kanımızı temizleyen hava, yaşamın kaynağı su ve bu dünyayı paylaştığımız diğer türler: Bugün bunların hepsi için direnmeyi göze alamayanların demokrasiden, adaletten ve insanlık için bir gelecekten bahsetmesine imkân yoktur.” diyen Demirtaş Cumhurbaşkanı adayımızdır.

 

Küresel Eylem Grubu

17.07.2014