İklim Zirvesi'ni birlikte örgütleyelim!

08
Tem 2014

Küresel Eylem Grubu olarak 20-21 Eylül'de New York'ta "iklimin lideri olmayanların" zirvesine karşı olarak yapmayı düşündüğümüz iklim zirvesinin çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 28 Haziran'daki ilk buluşmanın ardından oluşturduğumuz çalışma grupları harekete geçmeye başladı.

Buna göre; müzik ekibi bir araya gelerek iklim değişikliğine dikkat çeken bir beste, kısa videolara eşlik edecek çalışmalar yapacak. Önümüzdeki hafta iklim zirvesine çağrı niteliğindeki ilk bildirimiz çıkarılacak. “İklim istihdamı” başlığında oluşturduğumuz çalışma grubunun taslak metni bu hafta sonuna hazırlanacak. Karbon salımını azaltan ve istihdamı garantileyen (enerji değişikliği ve tasarrufunu temel alan) kamusal politikaların belirlenmesi, yatırımların kamu finansmanıyla ya da kamusal çıkarlar çerçevesinde yapılmasını talep ettiğimiz bu çalışma hem akademisyenlerin hem de sendikaların katılımı ile gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

İklim zirvesine giden süreçte belki de en önemli unsur bu etkinlikleri insanlara duyurmak olacak. Bunun için sosyal medyayı etkin kullanmaya, iklim değişikliğine dikkat çeken ve insanları harekete geçirmeyi hedefleyen mesajlara belirlediğimiz etiketler eşliğinde yayınlayacağız. Sanatçılar ve meteorologlarla irtibata geçip bir çağrı videosu hazırlanacak.

Aynı zamanda sokak faaliyetlerine de ağırlık vereceğiz. Stantlar açıp, bildiri dağıtacağız. İstanbul'un iki yakasındaki park forumlarının katılımı faaliyetleri daha güçlü kılar. Forumlardaki aktivistleri de dahil etmek üzere, hızla görüşmelere başlıyoruz.

29 Ağustos ve 13 Eylül olarak düşündüğümüz tarihlerde basın açıklamalarımız olacak. Bunların ilkini Cezayir Restaurant'ta diğerini de Galatasaray Meydanı'nda yapmayı düşündük.

20-21 Eylül tarihlerine geldiğimizde ise zirvede buluşmuş olacağız. 20 Eylül cumartesi günü iklim aktivistlerinin, yerellerden gelen katılımcıların ve yurtdışındaki aktivistlerin konuşma kayıtlarının olduğu gün boyu süren toplantıların ardından konser, 21 Eylül Pazar günü ise zirveye ait deklarasyonun hazırlanacağı bir toplantı sonrasında "iklimi değil, sistemi değiştir" diye haykıracağımız yürüyüş olacak.

Bir sonraki iklim zirvesi örgütlenme toplantısı ise 21 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşecek. Bu toplantıyı daha geniş katılımlı (çeşitli kurumlar, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve forumlardan aktivistler) örgütlemeye çalışıyoruz. Böylece hep birlikte daha geniş kapsamlı bir program oluşturmayı konuşacağız.

Her geçen gün etkinliklerimiz daha da artmakta, işler daha da yoğunlaşmakta. Bunun için yeni akvisitlere, yeni fikirlere ihtiyaç var. Bu sebeple bir sonraki toplantımızı bir kez daha hatırlatalım:

21.07.2014 Pazartesi
Saat: 19:00 - Su Hakkı Kampanyası ofisi
Adres: Saray Arkası Sk. No:31/1 Gümüşsuyu - Beyoğlu

 

KÜRESEL EYLEM GRUBU