Su baskınları kaderimiz olmasın!

28
Kas 2013

İzmir Küresel Eylem Grubu'nun 27 Kasım basın açıklaması

Su baskınları kaderimiz olmasın!

Bu deliliği durduralım!
İklim için harekete geçelim!
İzmir’de geçtiğimiz gün yaşanan yoğun yağış sonrası su baskınları hayatımızı felç etti.

Metroda, trende, yollarda, evimizde mahsur kaldık. Bazılarımızın evi barınılamayacak hale geldi. Geçici olarak huzurevine yerleştirildik. Bize yardım edeceğini umduğumuz itfaiyenin kendisi sulara gömüldü. Bir kez daha gördük ki kentimiz bu seviyede bir yağışa hazır değilmiş.

Yağışlar Türkiye’nin diğer yerlerinde de hayatı olumsuz etkiledi. Antalya’da seralar tahrip oldu, Aydın’da, İstanbul’da, Samsun’da hemen her yerde su baskınları yaşandı. Aşırı yağış tüm Türkiye’yi etkiledi. Birkaç gün önce şiddetli fırtınalar Sardiya’yı vurmuş 18 kişi ölmüştü. Aynı günlerde Hindistan’ı vuran kasırga’da da 16 kişi… Filipinler’i vuran tarihin en şiddetli tayfununun görüntüleri de çok taze. Onbilerce insan hayatını kaybetmiş, yüzbinlercesi evsiz kalmıştı. Bir kez daha gördük ki ne Türkiye ne de Dünya bu seviyede felaketlere hazır değil.

Oysa biliyoruz ki bu felaketler daha başlangıç. Giderek daha fazla felaket, daha şiddetli bir şekilde yaşanıyor, yaşanacak.
Farkındayız. İklim değişiyor.
Atmosfere daha fazla karbon salmaya devam edersek gelecekte olacaklar yaşadığımız felaketleri aratacaklar.
Atmosfere salınan karbonun üçte ikisinden 90 şirket sorumlu. Bu şirketler yakından tanıdığımız petrol, kömür, enerji, otomotiv şirketleri. Onlara göz yuman, karbon salımının azaltılması için gerekli yasal düzenlemeleri yapmayanlar da hükümetler.

İklim değişikliğinin sonuçlarının daha da ağırlaşmasını engellemek mümkün.
Kömürlü, doğalgazlı tüm termik santral inşaatlarından derhal vaz geçilmeli. Var olanlar kapatılmalı.
Enerji üretiminde güneş, rüzgar, jeotermal, dalga enerjisine yönelinmeli.
Toplu ulaşım teşvik edilmeli.

Belediyeleri, hükümetleri derhal adım atmaya çağırıyoruz. Ama sadece onlardan beklemeyeceğiz ve harekete geçeceğiz.
Bu deliliği durduruncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Evimizi, dünyamızı daha fazla mahvetmelerine göz yummayacağız.

Küresel Eylem Grubu (İzmir)