İklim Değişikliği Haberleri

Hırsızları aklayanlar meydanları yasaklıyor! Tanımıyoruz!

24
Ara 2014

28 Aralık’ta yaşam hakkımız, sokaklarımız, meydanlarımız, ormanlarımız, zeytinlerimiz, gezegenimiz ve tüm canlılar için Kadıköy’de bir arada meydanlardayız!

Hükümet son birkaç yıldır talan ve yağma politikasına hız verdi. Halkın tüm tepkisine, hukuki engellere ve yasaklara rağmen ormanları, dereleri, sahilleri ve meydanları rant projelerine kurban ediyor. Karşısına çıkan yasaları tanımamakta, ÇED’i kendince düzenlemekte, kendi toprağına, yaşamına ve geleceğine sahip çıkanları ise kolluk güçleri ile sindirmekte, sürmekte hatta öldürmekte bir beis görmüyor.

Sadece İstanbul’un, Marmara’nın değil tüm Türkiye’de insanların ve canlıların yaşam alanları yok ediliyor. Her gün yeni bir alana dair yeni bir proje ile karşımıza çıkan hükümet bu talanı büyüme yalanının arkasına saklamayı deniyor. Oysa büyüme için ihtiyaç duyduklarını doğayı talan ederek edinmeye çalışanların tam bir yıl önce evlerinden, kutularından hatta bazılarının kollarından milyonlar çıkmıştı.

Devlet geçen yıl güvenlik adı altında milyonlar harcadı. Tomalar, plastik mermiler, gaz fişekleri ve silahlanmaya milyonlar ayıranlar emeğimizden çaldıklarıyla doymuyor şimdi de yaşam alanlarımıza saldırıyorlar.

Aylar öncesinden bu saldırılara karşı “ Doğa’yı, Emeği, İstanbul’u, Marmara’yı Savunuyoruz!” sloganı ile İstanbul Kadıköy Meydanı’na miting çağrısı yapılmıştı. Dün Valilikten Kadıköy’ün miting alanı olmadığı gerekçesi ile yasaklandığı bilgisi geldi.

Bizim derelerimiz HES, tarlalarımız Nükleer santral, parklarımız AVM, bahçelerimiz Villa, mahallelerimiz de Residance alanı değildir ve bunu bize ait olan meydanlardan bir kez daha hep birlikte haykırmak için bizler de kürsüsüz kitlesel basın açıklaması hakkımızı kullanmak üzere 28 Aralık Pazar günü Kadıköy’deyiz.

Herkesi 28 Aralık Pazar günü, saat 12.00’de Kadıköy Bahariye’de tek evimiz dünyayı, kentimizi, emeğimizi, yaşamımızı savunmaya çağırıyoruz.