Diğer Makaleler

İztuzu Plajı'nın Devrine Karşı Yürütmeyi Durdurma Kararı

24
Haz 2014

Belediyeye ait ünlü İztuzu Plajı'nın özel şirkete devredilmesine karşı mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan ve Belediyeye ait ünlü İztuzu Plajı'nın özel şirkete devredilmesine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Belediyeye ait İztuzu Plajı'nın Dağdibi ve Boğazağzı mevkisi, sekiz yıllığına Dalçev A.Ş.'ye kiralanmıştı. Ortaca Belediye Başkanlığı'nın, bu kiralama kararına karşı Ortaca Kaymakamlığı aleyhine Muğla İdare Mahkemesi'ne açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Kararda, Dava konusu işlemin tahliyeye ilişkin olması ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunduğuna dikkat çekildi.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik kararı telefonla öğrendiğinde şu açıklamayı yapmıştı.

"Bu plaj 15 yıldır Dalyan Belediyesi’nce çalıştırılmaktaydı. 6370 sayılı Büyükşehir Yasası ile Dalyan Belediyesinin belediye niteliğinin kaybolmasıyla Ortaca Belediyesi, plajların çalıştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne yılbaşından önce resmi müracaatını yapmıştır. Buna rağmen plajın özel bir şahsa verildiği bize telefonla tebliğ edildi. Yetkililer konunun tekrar görüşüleceğini iletti. Gelişmeleri takip ediyoruz."

İztuzu'nda yaşayan halk, kararı öğrenir öğrenmez çeşitli protesto eylemleri gerçekleştirmişti.

Kaynak: bianet.org