Etkinlikler

Çernobil'i unutmadık, nükleer santrale izin vermeyeceğiz!

25
Nis 2012

28 Nisan 2012, Cumartesi, saat 15:00'te, Galatasaray Lisesi'nin önünde!

Çernobil’de yaşanan nükleer kazanın üzerinden tam 26 yıl geçti. Bu kadar uzun bir süre geçmesine rağmen kazanın etkileri devam etmekte ve uzun yıllar da devam edecek. Bundan kaçış yok. Nükleer endüstri içinde Çernobil’de yaşanan kaza ne ilkti ne de son oldu. Ne tedbir alınırsa alınsın, ne kadar teknolojik gelişme kaydedilirse kaydedilsin tehlike derecesi büyük ya da küçük çok sayıda nükleer kaza olmakta ve sonsuz hasara yol açmakta.

AKP hükümeti nükleer teknolojinin tüm olumsuzluklarını yok sayarak Akkuyu'da üstüne üstlük yürüttükleri nükleer santral projelerinde teknolojik, ekonomik ve politik skandalları açığa çıkan Rosatom şirketi ile dünyanın en güvenli, en ileri teknolojisine sahip nükleer santral kuracağını iddia ediyor.

Çernobil felaketinin ardından da dönemin yetkilileri nükleer kazaların tehlikeli olmadığını, Türkiye'nin kazadan etkilenmediğini göstermek için çay içmiş, denize girmişlerdi. Nükleer santrallerin tehlikeli olmadıklarını iddia etmişlerdi.

Türkiye'de çok sayıda hükümet nükleer santral kurma girişiminde bulundu. Hiç biri başarılı olamadı. AKP hükümeti de ne Akkuyu'da ne Sinop'ta ne de başka bir yerde nükleer santral kuramayacak. Çünkü, Türkiye'nin yüzde 84'ü nükleer santrallerin tehlikeli olduğunu biliyor. Çünkü, ne Çernobil'i unuttuk ne de Fukuşima'yı. Ve yeni nükleer felaketlerin yaşanmaması için nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceğiz.

28 Nisan 2012, Cumartesi günü saat 15.00’de Galatasaray Lisesi’nin önünde

“ÇERNOBİL’İ UNUTMADIK, NÜKLEER İSTEMİYORUZ” demek için, rüzgârgüllerimiz, müziğimiz, sesimizle buluşuyoruz, SEN de gel!

 

Küresel Eylem Grubu


Anti-Kapitalist Öğrenciler, Buğday  Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Doğa Derneği, Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu, Greenpeace, ICAN, TEMA Vakfı, Yeşiller

 

www.kureseleylem.org

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.