İklim Değişikliği Haberleri

Yaşasın beynelmilel mücadelemiz

10
Eyl 2014

350.org kurucularından yazar ve aktivist Bill McKibben’ın 21 Eylül’deki Halkın Büyük İklim Yürüyüşü’nden önce Türkiye’deki iklim aktivistlerine yani bizlere gönderdiği bir video mesaj var. Bill McKibben'ın mesajında "Bu hareketi inşa etmekten başka bir çıkış yolu bilmiyorum ben şahsen" demiş. Evet bu mücadeleyi sokakta hergün daha güçlü ve kararlı inşa etmekten başka bir yolumuz yok. Yaşasın beynelmilel mücadelemiz!

 


Merhaba İstanbul!

Bütün dünyada en sevdiğim yerlerden biri olan İstanbul’a hitap etmekten mutluluk duyuyorum. İstanbul’u ve genel olarak Türkiye’yi ne zaman ziyaret etsem, oradaki aktivistlerden ve müthiş işler yapan insanlardan çok etkilenmiş olduğumu söylemeliyim.

Biraz Açık Radyo’ya kulak vererek oralardan haber alabiliyorum. Orada bir sürü insan şaşırtıcı işler yapıyor. Belki en şaşırtıcı olanı da bu küresel eksen değişimi hareketi!.. Büyük bir hareketin büyük bir parçasını oluşturuyorsunuz.

Bu hafta sonu için hazırlık içinde olduğumuzu gördünüz. Bizim takımdan New York’ta olanlar bu büyük iklim yürüyüşünü örgütlemeye çalışıyor. İnternet’e bir bakacak olursanız, hafta sonunda, umudum o ki, yüzbin insanın New York sokaklarında çağlayanlar gibi aktığını gösteren görüntüleri göreceksiniz. Bu kavga için gerçek gücü muhtemelen sokaklardan toplayacağız.

Bazı açılardan hiç de iyi gitmeyen bir kavga bu. Çünkü, fosil yakıt endüstrisi çok güçlü – Türkiye’de kömür endüstrisinin gücünü siz de biliyorsunuz zaten. Bilimin yargıları da acımasız: Güney Kutbu’nda Antarktika’nın nasıl şimdiden erimeye başladığını anlatan haberleri okudunuz…

Öte yandan, bir hareket inşa ediliyor. İlk defa geliştirilen bu hareketin büyük bir parçasını oluşturuyorsunuz. Ve eğer bu hareketi yeterince büyük hale getirebilirseniz, kavganın sonucunu gerçekten etkilemeye başlama şansına da sahip olabilirsiniz.

Bu hareketi inşa etmekten başka bir çıkış yolu bilmiyorum ben şahsen. İşte bu yüzden de, sizlerin hepinizin de orada Asya ile Avrupa arasındaki kavşakta, Boğaziçi boyunca gürültü çıkartıyor olmanızdan dolayı çok mutluyum.

Hepinize çok çok teşekkürler.  Çok gecikmeden yeniden oraya dönmeyi ve hepinizle yüzyüze görüşmeyi umuyorum.

Hoşça kalın

Bill McKibben