İklim Değişikliği Haberleri

Filipinler'de Rammasun tayfunu 10 can aldı

18
Tem 2014


Filipinlerin güneyinde etkili olan Rammasun tayfunu nedeniyle 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İçişleri Bakanlığı, “Glenda” olarak da bilinen tropikal fırtınanın Luzon adasından ülkenin diğer bölgelerine doğru hareket ettiğini belirtti. Bakanlık, Rammasun tayfunu yüzünden ülke genelinde 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Fırtınanın hafif yön değiştirmesi, başkent Manila ve nispeten kalabalık kuzey vilayetlerine olan etkisini azalttı. Buna rağmen başkentteki birçok ağaç ve elektrik direği devrildi. Kentteki hükümet binaları ve okullar da halen kapalı.

Altı vilayetteki köylerde yaşayan 370 binden fazla kişi, daha güvenli bölgelere tahliye edildi. Şiddetli yağış nedeniyle birçok bölgede de elektrik kesintisi meydana geldi.

Sosyal Yardımlaşma Birimi Sekreteri Dinky Soliman, ülke çapında 132 bin kişinin evlerinden kaçarak tahliye merkezlerine sığındığını belirtti.

Görevlilerin yardıma ihtiyacı bulunan 338 bin kişiye yardım ulaştırmaya çalıştığını aktaran Soliman, tayfun nedeniyle 300'den fazla evin zarar gördüğünü belirtti.

Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu rakamlarına göre, Filipinler'de geçen Kasım ayında meydana gelen Haiyan tayfununda 4,1 milyon insan evinden olmuştu. Yaklaşık 1,4 milyon evin hasar gördüğü tayfunda, 6 bin 293 kişi ölmüş, 28 bin 689 kişi yaralanmıştı.

 

kaynak: hürriyet