İklim Değişikliği Haberleri

Vancouver %100 yenilenebilir enerji kullanmayı kabul etti

15
Nis 2015

600.000 nüfuslu bu Kanada kenti, elektrik, ulaşım, ısınma ve soğutma için 20 yıl içinde sadece yeşil enerji kullanacığını açıklayan en son kent olduVancouver, %100 yenilenebilir enerji kullanmayı kabul eden en son kent oldu. Kanada'nın batı kıyısındaki 600.000 nüfuslu bu kent elektriğin yanı sıra, ısınma, soğutma ve ulaşım için de sadece yeşil enerji kaynaklarını kullanmayı amaçlıyor.

Kentler ve kentsel alanlar küresel CO2 emisyonlarının %70-75'inden sorumludur; Vancouver'ın bu duyurusunu yaptığı, yerel yönetimlerin üç yılda bir düzenlediği sürdürülebilirlik zirvesi olan ICLEI World Congress 2015'te Güney Kore'nin Seul kenti belediye başkanı Park Won-Soon “iklimle ilgili gerçek eylem oluşacak” demiştir.

Park, 100'den fazla belediye başkanının da aralarında olduğu yaklaşık 15.000 yerel yönetim üyesinin karşısında konuşmasına, “Dünyayı iklim değişikliğinden korumak için hep birlikte gelen yeşil dalgayız,” diyerek devam etmiştir.

– Vancouver belediye başkan vekili Andrea Reimer'ın Guardian'a verdiği röportajdan: "Yeşil kent olmak için zorlu bir ahlaki dayatmanın yanı sıra fantastik bir ekonomik durum da vardır." %100 amaca 2030 veya 2035 hedef yılında ulaşılması planlanmaktadır.

Reimer ayrıca, insanların ve işletmelerin temiz ve yeşil kentsel alanlarda yaşamak istediklerini, %100 yenilenebilir enerjiye geçme üzerine uzmanlığı geliştirenlerin 21. yüzyılın kazananları olacağını da eklemiştir.

Vancouver elektrik için birkaç yıl içinde %100 yenilenebilir enerjiye geçebilse de ısınma, soğutma ve ulaşım biraz daha uzun zaman alacaktır. Aslında, son 10 yılda Kanada'nın “çevreye en sorumsuz ulusal yönetimlerinden” biri olmasına rağmen, kentin 2020'de dünyanın en yeşil kenti olma azmine sahip olduğunu da belirtmiştir.

Park, Seul'ün 11 milyon nüfusu ve hızlı büyümesiyle enerji kullanımını azaltıp yenilenebilir üretimi artıracağını bildirmiştir; bunlar arasında 2018'de evlerde 40.000 güneş panelinin ve 15.000 elektrikli aracın yaygınlaştırılacağı da vardır. 2030'a gelindiğinde, CO2 emisyonunu %40 düşeceği umulmaktadır.

California'da San Diego ve San Francisco, Avustralya'da Sydney ve Kopanang da aralarında olmak üzere 50'den fazla kent hedeflerinin %100 yenilenebilir enerji olduğunu bildirdi. Bazıları bu iş için 2020'yi, diğerleri de 2030'u veya 2035'i hedefliyor.

İzlanda'nın Reykjavik kenti gibi bazıları elektrik ve ısıtma için zaten burada. Kosta Rika'nın tamamı, bu yıl birbirini izleyen 75 gün içinde yenilenebilir enerjiyle güç aldı.

Fosil yakıtlardan vaz geçilmesini zorlayan kuruluşların uluslararası bir birlik olan Global 100% RE Alliance'ın koordinatörü Anna Leidreiter “Sadece üç yıl önce, %100 yenilenebilir enerjinin gerçekten mümkün olduğunu söylüyorduk; artık çoğu kent ve bölge bunu gerçekten yaşıyor” diyor ve ekliyor, “Yenilenebilir enerji iş modeli tamamen farklıdır; bu, şirketlerin değil, insanların yararınadır.”

Fotoğraf: Belediye binasından görünen kent merkezi silueti - George Rose
kaynak: theguardian.com

Çeviri: Şevki Evrendilek