İklim Değişikliği Haberleri

Kaliforniya’da son 1200 senenin en kurak yılı

12
Ara 2014

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)‘nin en büyük ve tarımsal faaliyetlerde başı çeken eyaleti Kaliforniya’da son günlerde yaşanan yoğun yağışlara rağmen büyük bir kuraklık tehlikesi kapıda.

Uzmanlar, eyaletin son bin 200 yılın en ağır kuraklık dönemiyle karşı karşıya olduğu yorumunu yapıyorlar.

Amerikan deniz araştırmaları enstitüsü Woods Hole ve Minnesota Üniversitesi ile ulusal meteoroloji ajansı NOAA tarafından yapılan araştırmalar, ABD’nin en büyük eyaleti Kaliforniya’daki kuraklık tehlikesine dikkat çekiyor. ABD’nin tarım ekonomisinin en önemli aktörü olan eyalette son bin 200 yılın en kurak dönemleri yaşanırken, son yağışları büyük bir kuraklık dalgasının takip etmesi bekleniyor.

Son günlerde yaşanan yoğun fırtına ve yağışlar ile sel felaketleri ile gündeme gelen Kaliforniya 38 milyon nüfusu ile ABD nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturuyor. 40 milyar doları aşkın tarımsal üretimi ile ABD’nin 50 eyaletinin en önde geleni olan Kaliforniya’da yaşanacak kuraklığın hem ABD hem de diğer dünya ülkelerine etkisi olacak.

Woods Hole ve Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalara göre, 2012-2014 arası dönemde son bin 200 yılın en kurak dönemi yaşandı. Ulusal meteoroloji kurumu NOAA ve Columbia Üniversitesi’ne ait veriler ışığında 13’üncü yüzyıldan bu yana yaşanan yağışlar da kayıt altına alındı.

Çalışmadan alınan sonuçlara göre, Kaliforniya’da son yaşanan kuraklıkların çok da olağanüstü olmadığı, ancak yağışlı dönemlerde dahi rekor sıcaklıkların uzun süreler devam ettiği gözlemlendi. Aşırı sıcakların ve kuraklıkların önümüzdeki dönemde de devam edeceğinin belirlendiği araştırmada, uzun süreli kuraklık tehlikesi olduğuna da vurgu yapıldı.

Araştırmada, Kaliforniya’nın da yer aldığı ABD’nin güneydoğu bölgelerinde 850 ile 1300 yılları arasında iki büyük kuraklık dalgası yaşandığı ve bunlardan birinin en az 200 yıl sürdüğüne yer verildi. 20’inci yüzyılın ilk yarısında son bin 200 yılın  en yağışlı döneminin kaydedildiği belirtilen araştırmada, Kaliforniya ve çevresindeki kuraklıkların tarihtekine benzer bir tekrarı yaşıyor olabileceğine vurgu yapılıyor.

Kuraklık tehlikesinin ‘Golden State (Altın devlet)’ olarak bilinen ve 400 bini aşkın kişinin istihdam edildiği Kaliforniya eyaletinin tarımsal faaliyetlerini büyük oranda etkilemesi bekleniyor. Eyalette son günlerde görülen yoğun yağışların topraktaki su oranını yükseltmeye yetmediği, uzun yıllardır devam eden kuraklıklar nedeniyle yağmur sularının toprak tarafından kısa sürede emileceği de araştırmalarda yer alıyor.

Kaynak: ANF