Gezegen

İlk kez Vegan-Vejetaryen Onur Yürüyüşü

17
May 2013

Veganlar ve vejetaryenler, Türkiyeʼde bir ilki gerçekleştirerek 18 Mayısʼta bir varlık gösterme ve dayanışma yürüyüşünde buluşuyor.

 

Cenevreʼde yapılacak olan 1. Uluslararası Vegi (Vegan/Vejetaryen) Onur Yürüyüşüʼnün (http://veggiepride.ch/) eş zamanlı İstanbul ayağını gerçekleştirmek üzere, Vegan Kolektif, Vegan Özgürlük Hareketi ve Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri gibi oluşumların katılımıyla, 18 Mayıs saat 14:00ʼte Kadıköyʼde gerçekleşecek olan 1. Vegan–Vejetaryen Onur Yürüyüşü, Türkiyeʼde bir ilk anlamına geliyor.

Vegan ve vejetaryenler, 18 Mayısʼta yapacakları yürüyüşü, hem "Biz de varız" demek, hem de yaşam biçimlerini sebepleriyle birlikte insanlara duyurmak adına oldukça önemli buluyorlar. Birden çok vegi grubun katılacağı yürüyüşte, ortak olanlar kadar birbirinden farklı etkinlik ve ifade biçimleriyle de varlık göstermeyi, vegan ya da vejetaryen bir yaşam benimsemenin kişiyi tek tipleştirmediğinin ve hayvan sömürüsüne karşı çıkan insanların tek bir topluluk olması gerekmediğinin ortaya konması açısından özellikle uygun görüyorlar.

Kadıköy Altıyolʼda boğa heykelinin önünden başlayıp Bahariye Caddesi boyunca sürecek olan yürüyüşte, vegan ve vejetaryenlere sıkça sorulan sorulara kısa cevaplar teşkil eden dövizler taşınacak; bu cevapların ötesini merak edenler detayları dövizi taşıyan kişiden edinecekleri el broşürlerinde bulabilecekler.

Perküsyonlar eşliğinde megafonla söylenecek hayvan özgürlüğü şarkılarının renk katacağı yürüyüş, Moda İlkokulu önünde yapılacak basın açıklamasıyla sona erecek.

İletişim bilgileri için:

http://www.vegankolektif.org/

http://hayvanozgurlugu.blogspot.com/

https://www.facebook.com/groups/veganozgurlukhareketi

https://www.facebook.com/vegankolektif

https://www.facebook.com/HayvanOzgurlugu